Datová schánka

Od roku 2023 se OSVČ a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. S datovými schránkami se navíc pojí i další změny.

Vyhněte se zmatkům a zbytečným pokutám od institucí, které Vám budou do schránky ze zákona doručovat zprávy a založte si datovou schránku již nyní.

Co je vlastně datová schránka a k čemu slouží?

Státem garantovaný nástroj elektronické komunikace, který nahrazuje papírové dopisy. Slouží převážně pro komunikaci s orgány veřejné moci. Úřady mají povinnost datové schránky používat v komunikaci s každým, kdo má datovou schránku zřízenou.

Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.

Kromě výhod přináší datová schránka i několik nemilých povinností a úskalí…

  • Datové zprávy se v seznamu uchovávají po 90 dnů ode dne doručení přihlášením (nikoliv ode dne dodání a nikoliv ode dne doručení fikcí).
  • Zpráva se považuje za doručenou okamžikem, kdy se uživatel s oprávněním číst zprávu přihlásí k datové schránce (tedy ještě aniž by datovou zprávu otevřel). Pokud se tak nestane, je zpráva považována za doručenou desátým dnem po dodání zprávy do datové schránky (tzv. doručení fikcí – pokud odesílatel nezakázal doručení tímto způsobem). Pozor – to znamená, že z právního hlediska se na datovou zprávu doručenou fikcí pohlíží jako na doručenou, i když jste ji vůbec neotevřeli!
  • Ve výchozím nastavení datové schránky je potřeba každé 3 měsíce měnit heslo

A jak se všem těmto zmatkům vyhnout, a nepřijít o důležité dokumenty, které do schránky přijdou?

Přijďte k nám na pobočku, a my Vám datovou schránku založíme, nastavíme a vše vysvětlíme, a přístup k datové schránce Vám navíc usnadníme pomocí aplikací, takže nepřijdete o žádnou zprávu ani po 90 dnech.

Cena školení a základního nastavení datové schránky je 900 Kč vč. DPH
Pokud budete chtít datovou schránku i založit je celková cena 1200 Kč vč. DPH

.