• Ochrana majetku a osob
  Zřejmě nejčastější využití IP kamerového systému. IP kamerový systém efektivně pomáhá nočním hlídačům v ostraze rozsáhlých objektů i k rychlému přivolání bezpečnostní složky v případě poplachu.
 • Prevence kriminality
  Pouhá přítomnost kamerového systému může odradit potenciálního pachatele od spáchání loupeže nebo způsobení škody na majetku, která může vzniknout např. posprejováním fasády, zničením oplocení apod.. Položme si jednoduchou otázku: „Kde mám zaparkovat vůz? Na místě, které hlídá kamera nebo v temné uličce bez kamer?“ Odpověď bude pravděpodobně u všech stejná. A toto můžeme označit jako prevenci kriminality.
 • Průzkum trhu
  Vzdálené monitorování za účelem zvýšení účinnosti vedení obchodu, např. zjištění jaké uličky se zbožím jsou v obchodě nejnavštěvovanější, pro případné umístění akčního zboží; zjištění návštěvnosti počítáním průchodů v závislosti na čase.
 • Sledování v dopravě
  Vyhodnocení dopravních kalamit nebo dopravních přestupků a autonehod, zastavení hromadné městské dopravy v případě nehody v kolejišti.
 • Pozorování staveb
  Online pozorování rychlosti „růstu“ stavby nebo přestavby mediálně známých budov, z pořízených snímků na konci stavby sestavení efektivního marketingového videa.
 • Průmysl
  Dozor nad dodržováním technologických požadavků a bezpečnostních postupů, sledování výrobních procesů, logistiky nebo zabezpečení skladů.
 • Identifikace osob nebo objektů
  Docházkové systémy, průjezdové systémy (automatické otevírání závor podle SPZ vozidla).
 • Cestovní ruch
  Sledování atraktivních turistických míst a jejich propagace prostřednictvím internetu.
 • Meteorologické účely
  Sledování klimatických podmínek a jejich následné vyhodnocení.
 • Dopravní prostředky
  V nejnovějších modelech tramvají či autobusech se IP kamery využívají místo zpětných zrcátek, aby řidič neublížil cestujícím nebo počkal, když nastupuje/ vystupuje žena s kočárkem či invalida; sledování dopravní situace před automobilem pro pomoc při řešení dopravní nehody.
 • Výše uvedené je samozřejmě velice strohý výčet možností užití IP kamerových systémů, ale téměř neomezené možnosti využití se snad nastínit podařilo. Důležité je dodržet dvě zásadní pravidla při výběru a realizaci:

Vytvořit si přesné požadavky a očekávání od IP kamerového systému a spočítat si jeho užitnou hodnotu. Např. IP kamerový systém pro zabezpečení domu v hodnotě 3 mil. Kč by neměl přesáhnout hodnotu 300 tis. Kč. Na druhou stranu, vlastníte-li zlatnictví s hodnotou drobného zboží v řádu miliónů, je nesmysl uvažovat o IP kamerovém systému v hodnotě 50 tis. Kč, na kterém nerozeznáte obličej případného pachatele, natož diamantové náušnice, které drží v ruce.

Při ochraně majetku a osob IP kamerovým systémem je nutné dbát na dodržení legislativy o ochraně osobních údajů podle zákona č. 101/200 Sb. o ochraně osobních údajů.