Datová schránka, aneb jak nepřijít o zprávy po 90 dnech
Od roku 2023 se OSVČ a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. S datovými schránkami se navíc pojí i další změny.
Bohužel, zprávy které jsou starší jak 90 dnů se automaticky vymazávají.
To může být problém např. při zpětném dokazování dokazování finančnímu úřadu. Pokud nemáte v ruce vytištěný papír o odeslání datové zprávy, nebo zprávu jako takovou přímo z datové schránky, kde je potvrzení o doručení generováno automaticky, může Vás dokazování stát spoustu nervů a času. To samé platí v případě, že potřebujete najít doručenou zprávu starší 90-ti dnů.
Česká pošta nabízí možnost pronajmout si „Datový trezor“ do kterého se zprávy starší 90 dnů ukládají, ale to pro Vás znamená další náklady v podobě nemalého měsíčního paušálu, který je potřeba uhradit.
My Vám zprávy dokážeme uchovat po neomezenou dobu a bez měsíčních poplatků.
U nás zaplatíte pouze jednorázový poplatek 900 Kč vč. DPH, a to za instalaci a konfiguraci aplikace, která je k tomuto účelu určená
Další nespornou výhodou je, že Vaše přihlašovací údaje k datové schránce nebudete muset pokaždé zadávat. Zadáte heslo, které si na začátku zvolíte.
Navíc údaje o přístupu k datové schránce budete mít uložené v zašifrované variantě u nás v systému.
Tzn: Pokud zapomenete heslo k Vaší datové schránce, nemusíte běžet na nejbližší Czech point a tam si za poplatek nechat schránku obnovit, pokud nám sdělíte potřebné autorizační údaje rádi Vám heslo zašleme.
Co je vlastně datová schránka a k čemu slouží?
tátem garantovaný nástroj elektronické komunikace, který nahrazuje papírové dopisy. Slouží převážně pro komunikaci s orgány veřejné moci. Úřady mají povinnost datové schránky používat v komunikaci s každým, kdo má datovou schránku zřízenou.
Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.
Kromě výhod přináší datová schránka i několik nemilých povinností a úskalí…
- Datové zprávy se v seznamu uchovávají po 90 dnů ode dne doručení přihlášením (nikoliv ode dne dodání a nikoliv ode dne doručení fikcí).
- Zpráva se považuje za doručenou okamžikem, kdy se uživatel s oprávněním číst zprávu přihlásí k datové schránce (tedy ještě aniž by datovou zprávu otevřel). Pokud se tak nestane, je zpráva považována za doručenou desátým dnem po dodání zprávy do datové schránky (tzv. doručení fikcí – pokud odesílatel nezakázal doručení tímto způsobem). Pozor – to znamená, že z právního hlediska se na datovou zprávu doručenou fikcí pohlíží jako na doručenou, i když jste ji vůbec neotevřeli!
- Ve výchozím nastavení datové schránky je potřeba každé 3 měsíce měnit heslo